Wydajność pracy w SOLIDWORK®

Wydajność pracy w SOLIDWORKS® kojarzy się zazwyczaj ze sprzętem – dysk, karta grafiki, procesor. Przynajmniej tak sugeruje przeglądarka google – można znaleźć sporo artykułów na ten temat. Oczywiście jest to ważne, ale w tym materiale do tematu oszczędzania czasu pracy w dziale konstrukcji bazującym na SOLIDWORK®sie podejdę z innej strony, pomijając kwestię komputera.
Mam pięć ogólnych sugestii / tematów / wątków, które mają znaczący wpływ na komfort pracy konstruktorów, skrócenie czasu prac związanych z przygotowaniem dokumentacji konstrukcyjnej wyrobu:

MacroSolid wydajność SOLIDWORKS 1

  • Dopracowanie i korzystanie z tzw. „Paczki startowej”.

  • Korzystanie ze wspólnych baz i bibliotek.

  • Przyjęcie w firmie zasad / reguł / wytycznych modelowania / standardu projektowania.

  • Poznanie i wdrożenie wszelakich zasad, porad i sztuczek tzw. tips and tricks w zakresie modelowania jak i ustawień systemu.

  • Korzystanie z modeli autogenerujących, generatorów, aplikacji wspomagających i automatyzujących prace jak również korzystanie z integracji z innymi systemami w przedsiębiorstwie w tym z ERP.

 

 

„Paczka startowa”.

  • Tworząc nowy plik części, plik złożenia wychodzisz z szablonu SLDDOT, ASMDOT a zakładając rysunek 2D z szablonu DRWDOT. To są pliki, z których „startujesz” a które powinny mieć już wszystko czego finalnie oczekujesz: od jednostek, czcionek i innych ustawień w dokumencie po kolor tła i wstępnie uzupełnione właściwości pliku. Dla rysunków - od warstw po kotwice pod automatyczne przypięcie tabel. Jeżeli za każdym razem musisz pozycjonować tabelę, którą właśnie wygenerowałeś oznacza to, że szablon, z którego korzystasz nie jest jeszcze ostatecznie skonfigurowany.

Slajd11

Slajd12

  • Jeżeli musisz marnować czas na to, aby formatować tabelkę bo „rozjechała się” może to sugerować, że szablon listy materiałowej wymaga jeszcze dopracowania. Dla każdego typu tabeli należy przygotować odpowiedni szablon – (*..sldbomtbt , *.sldwldtbt, *. .sldpuntbt, *. .sldbndtbt, *. .sldrevtbt, *. .sldholtbt)  – lista materiałów, lista elementów ciętych konstrukcji spawanych, tabela poprawek, tabela otworów itd. Wygenerowanie listy materiału, tabeli powinno sprowadzać się do dwóch, trzech kliknięć – nic więcej.

Slajd13

  • Każda firma posiada swoje wymagania jeżeli chodzi o to jak ma wyglądać tabela rysunkowa i co zawierać. Dane w tej tabeli muszą uzupełniać się automatycznie, po wprowadzeniu ich do właściwości pliku a do tego służy karta właściwości. Wprowadzasz informacje dodatkowe w okienku właściwości? Koniecznie zaprojektuj i używaj karty właściwości – niezależnie dla części (.prtprp), złożenia (.asmprp), elementów ciętych (.wldprp), rysunku technicznego (.drwprp).
  • W przypadku modelowania blach będą potrzebne skonfigurowane do potrzeb firmy tabele zależności, na bazie których przeliczane są rozwinięcia a
  • pod modelowanie konstrukcji spawanych konieczna jest baza plików .sldlfp, która jest podstawą generowania członów konstrukcyjnych. Tutaj baza powinna być każdorazowo dostosowana pod firmę, aby konstruktor modelował kształtownikami, profilami, prętami i płaskownikami tymi dostępnymi w handlu, z już zdefiniowanymi danymi, które mają pojawiać się w tabeli elementów ciętych do spawania.

Slajd14

Nie wszystko wymieniłem jeżeli chodzi o szablony, pliki z których „wychodzimy do” modelowania, przygotowania dokumentacji konstrukcyjno-technologicznej. Jeżeli rozwiniesz kontrolkę lokalizacji plików zobaczysz ile tego jest. Nazwijmy to „Paczka startowa”. Taki pakiet plików powinien mieć każdy konstruktor w firmie „na starcie”, przed rozpoczęciem pracy nad projektem CAD, i co ważne musi on być - taki sam i tak samo skonfigurowany w ustawieniach systemu SOLIDWORKS®.

Slajd15

Jeżeli masz z tym problemy, nie chcesz dochodzić do wszystkiego sam i chcesz zaoszczędzić tygodnie pracy możemy zająć się przygotowaniem Twojej „Paczki startowej”. Mamy już wypracowany zestaw plików, który wymagałby jedynie dostosowania do Twoich potrzeb.

Kolejny czynnik, który wpływa na wydajność pracy to:

korzystanie ze wszelkich możliwych wspólnych baz i bibliotek.

W wielu firmach jest to niestety spory problem a zwłaszcza widoczny na etapach przygotowania, skonfigurowania, administrowaniem i korzystania zgodnie ze sztuką z biblioteki normaliów i innych komponentów handlowych. Korzystanie ze wspólnej bazy wymaga przyjęcia ogólnych zasad, które muszą być respektowane przez wszystkich w zespole. Zdecydowanie łatwiej „opanować temat” jeżeli w firmie jest Toolbox oraz PDM, ale i bez tego jest to możliwe.

Slajd16

Baza modeli komponentów znormalizowanych, handlowych oraz biblioteka profili to nie wszystko.
 
Warto rozwijać zawartość biblioteki adnotacji, symboli, bloków, operacji modelowania, wyglądów, kolorów. Korzystanie z jednej firmowej bazy materiałów uważam wręcz za konieczne.

Korzystanie z tych baz daje duży potencjał oszczędności czasu, ale w firmie należałoby

przyjąć zasady dodawania i korzystania z tych elementów bibliotecznych

tak, aby wraz z kolejnym realizowanym projektem biblioteka „puchła” i stawała się coraz lepsza tzn. aby poszczególne jej  elementy nie wymagały już wykonywania zbędnych czynności po dodaniu do projektu.
W firmie należy przyjąć

wytyczne związane z nazewnictwem plików, numeracją, opisami, ale również strukturą drzewa wyrobu w drzewie SOLIDWORKS oraz strukturą folderów i plików projektu.

Ten sam model geometryczny CAD może powstać w wyniku zastosowania różnych metod modelowania co wpływa znacząco na czas jego powstania, ale i później na „wypuszczenie” dokumentacji i plików na produkcję. Nie wspominając już o zarządzaniu zmianą. Czy modelować w technice „master modeling” czy raczej unikać modelowania wieloobiektowego (no może) poza plikami zawierającymi tylko kształtowniki, profile, pręty i płaskowniki? Jakie zasady przyjąć podczas modelowania lustra blach? Czy projektujesz na zamówienie, czy produkcja odbywa się w firmie czy zlecana jest „na zewnątrz”, komu zlecana, jaka jest metoda wytwarzania, jakie maszyny, ilu konstruktorów w firmie, mały czy duży projekt – jest wiele czynników, które w mojej opinii determinują przyjęcie metody modelowania. Chętnie omówię te zagadnienia na szkoleniach / warsztatach w Twojej firmie.

Slajd17

SOLIDWORKS® daje olbrzymie możliwości modelowania jak i skonfigurowania go do swoich potrzeb. Skróty klawiszowe, gesty myszy, paski, wstążki, opcje, podopcje, narzędzia niestandardowe. Warto poznać wszystkie sztuczki i wdrożyć niektóre z nich, aby zaoszczędzić na zbędnym klikaniu - zapraszam do obejrzenia jednego z moich darmowych poradników na youtube – np. ten o „szkicowaniu”. Zorientujesz się czy wycisnąłeś już z SOLIDWORKS® tyle ile jest tylko możliwe.

To w jaki sposób modelujesz, jakich używasz operacji modelowania, jak wiążesz komponenty w złożeniu, czy i jak stosujesz konfiguracje, szyki, wyglądy, to jakie ustawienia zostały przyjęte zarówno w opcjach SOLIDWORKSa jak i opcjach dokumentów, w jaki sposób przechowujesz pliki … ma istotne znaczenie na czas ładowania, otwierania pliku, przebudowę modelu oraz zapis, wielkość pliku. Przestudiowaliśmy temat i dzielimy się tą wiedzą.

SOLIDWORKS® ma w sobie funkcjonalności umożliwiające przygotowanie zaawansowanych modeli autogenerujących m.in. równania, konfiguracje, definiowanie relacji, wygaszanie operacji. Jak sama nazwa wskazuje model autogenerujący ma się sam wygenerować – oczywiście po wprowadzeniu wartości wejściowych / parametrów sterujących. Zapewne nie raz korzystałeś z modelu w konfiguracjach natomiast model autogenerujący może być czymś więcej, może on zawierać w sobie pełną specyfikację konstrukcyjną wyrobu, może on zawierać wiedzę o konstrukcji i technologii a parametry sterujące nim nie muszą być jedynie wartościami wymiarów. Praca konstruktora może sprowadzać się do wygenerowania oczekiwanego wariantu na bazie pliku bazowego, zmiany nazwy pliku i wstawieniu do złożenia.

Duże oszczędności czasu pracy konstruktora … jednak to nie koniec. Kolejnym poziomem automatyzacji może być wdrożenie w firmie oprogramowania obsługującego takie pliki bazowe a mianowicie wspomaganie konstruktora w budowaniu całego projektu składającego się z wielu takich modeli autogenerujących. Jako firma ADKSolid specjalizująca się we wdrażaniu oprogramowania zintegrowanego z SOLIDWORKS mieliśmy okazję „pisać” tego typu rozwiązania. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z możliwościami w tym zakresie na stronie www.adksolid.com. O naszych sztandarowych dwóch certyfikowanych dodatkach MacroSolid i BlachSolid na pewno już wiesz. Czy potrzebowałeś kiedykolwiek przekładni zębatej? Ile czasu poświęciłeś na projektowanie? Są na to dodatki!!! I akurat na przekładnię mamy swój, ale warto rozpoznać również inne produkty partnerskie SOLIDWORKS®.

Jak widać jest spore pole do popisu w zakresie optymalizacji / automatyzacji pracy w SOLIDWORKS®. Zapraszam do współpracy – Michał Karpiuk ADKSolid.

Copyright © ADKSolid. All rights reserved.