logo 02W styczniu 2021 uruchamiamy projekt pkmCAD.pl - portal z modelami parametrycznymi komponentów handlowych. Zaczynamy od części znormalizowanych: śrub, nakrętek, podkładek, wkrętów, pierścieni uszczelniających, kołków i innych NORMALEK. Systematycznie będziemy rozbudowywać naszą bibliotekę również o inne elementy, których nie będziesz musiał / musiała modelować a których to potrzebujesz w swoich projektach.

 

Takich katalogów oczywiście jest kilka, ale … nasz jest dedykowany dla Użytkowników oprogramowania SOLIDWORKS®. Katalog pkmCAD będzie skupiał się tylko i wyłącznie na naszym POLSKIM rynku, z jednej strony na jego możliwościach wytwarzania a z drugiej strony na zapotrzebowaniu POLSKICH działów konstrukcji, z którymi mamy niemały kontakt bezpośredni.

Modele na pkmCADdzie są w pełni parametryczne dla SOLIDWORKS® a zatem możesz je szybko dostosować do swoich potrzeb. Wraz z modelami dostarczamy oprogramowanie zintegrowane z SOLIDWORKS®. Na STARCie tego projektu udostępniamy nową podzakładkę w interfejsie dodatku MacroSolid, która umożliwia wyszukanie i dodanie do złożenia odpowiedniego modelu. Dodatek MacroSolid dostarczy Ci narzędzi do ewentualnego dostosowania plików do standardów obowiązujących w Twojej firmie.

pkmCAD 1

Po wielu dyskusjach z konstruktorami pracującymi z „dużymi projektami” doszliśmy do wniosku, że optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia wydajności i stabilności SOLIDWORKS®a będzie korzystanie z plików reprezentujących tylko jedną konfigurację wymiarową i materiałową. Czyli jeden plik to jedna konfiguracja. I właśnie na takim założeniu konstruowania skupiamy się w pierwszej fazie rozwoju pkmCAD, na takim założeniu skupiliśmy się projektując interfejs zarządzający biblioteką pkmCAD.pkmCAD 2

Przygotowujemy nasze pliki bazowe w wersji SOLIDWORKS® 2017 jako pliki z konfiguracjami opartymi o tabelę konfiguracji w Excelu®. Do właściwości plików dodajemy wszystkie możliwe dane, które służą do wyszukania oraz do budowania informacji wyświetlanych na listach materiałów. Każdy plik wyposażony jest m.in. we właściwości: Nazwa, Wymiar, Norma, Klasa własności, Opis, Name, Description, Norma ISO, Norma DIN, Norma PN, Gwint, ….Powłoka, Łeb, Gniazdo, Zakończenie. Nazwy konfiguracji przyjęliśmy jako składowe normy, wymiaru oraz klasy własności.

Do wypakowania każdej konfiguracji do jednego pliku służy makro SaveConfigAs. Po uruchomieniu tego makra na aktywnym pliku bazowym zostanie utworzony folder o takiej samej nazwie co nazwa pliku. Do tego folderu poza plikami SLDPRT z nazwami konfiguracji zostanie utworzony plik z rozszerzeniem .ms oraz folder PIC ze zdjęciami. Plik ms umożliwia wyszukanie pliku po wcześniej wspomnianych właściwościach a zdjęcia będą wyświetlane po zaznaczeniu w tabeli, obok wyszukiwarki.

pkmCAD 3

Na pkmCADzie udostępniamy gotowe paczki. Paczka składa się właśnie z pliku modelu bazowego wraz z odpowiadającym jemu ZIPem – spakowanym folderem z konfiguracjami, zdjęciami oraz plikiem ms.
Jeżeli pliki przygotowane przez nas nie do końca spełniają Twoje oczekiwania, wprowadź niezbędne zmiany w modelu bazowym i uruchom makro SaveConfigAs – nic więcej.

Nie ma sensu ściągać wszystkich plików, niektóre paczki na prawdę dużo ważą.  Na bazie naszych plików możesz skonfigurować własną bibliotekę:

  1. wyszukaj interesujące Ciebie modele,
  2. pobierz je i
  3. zapisz w jednej lokalizacji – lokalnie na dysku, na dysku sieciowym jeżeli biblioteka ma być współdzielona między konstruktorami lub wgraj do przechowalni PDM.

Dla zachowania porządku oraz mając na uwadze sprawne wyszukanie pliku zalecamy utworzenie podfolderów z kategoriami i jeszcze głębiej - podfolderów z typem. Dzięki temu będzie możliwe zawężenie wyszukiwania do wskazanych folderów.

STARTUJEMY już od stycznia 2021 – zapraszam do współpracy